Rögzített fogpótlások
A rögzített, fix fogpótlások a megfelelően lecsíszolt, előkészített fogakhoz vagy az implantátumokhoz rögzített, cementezett, a szájból el nem távolítható pótlások. Eltávolításukhoz fogorvosi segítségre van szükség. Lehetnek héjak, koronák, hídak attól fügően, hogy milyen célt szolgálnak.
Mi a korona és mikor alkalmazzuk? A korona olyan fogmű, mely beborítja a lecsíszolt fog klinikai koronájának egészét. A károsodott fog lecsíszolása után a mintavételt követően a fogtechnikai laborban készül.
Javallatai:
- Ha a fogban nagy kiterjedésű fogszuvasodás található, amit már csak töméssel vagy betéttel nem lehet helyreállítani.
- A gyökérkezelt fogak végleges ellátásakor.
- Vele született vagy szerzett nagyfokú elszíneződés miatt, pl: zománc fejlődési hiba, gyökérkezelt fog.
Mi a híd és mikor alkalmazzuk ? A híd olyan rögzített fogpótlás ahol a hiányt pótló műfogak a megfelelően előkészített pillérekre (maradék fogakra, gyökerekre, implantátumokra) cementtel rögzülnek.
Javallatai:
- egy fog hiánya esetén, ha az implantációs fogpótlás készítése nem indokolt
- több fog hiánya esetén
- több fog esztétikai korrekciója esetén
- meggyengült stabilitású fogak sínezésére.
Részlegesen leplezett fémkerámia korona
A korona vagy híd váza fémből készűl, mely rendívül erős és rugalmas anyag, ezért a rágófogaknál kifejtett harapási erőnek képes ellenállni. A fémváz külső, elülső felszínére, ami majd a páciens mosolyakor szembetűnik a fogtechnikus az eredeti fogszínnek megfelelő többrétegű kerámiaréteget éget, ezáltal eszétikus fogpótlást nyerünk. A fémváz lézerszinterezéssel készül a pontos illeszkedés elérése végett a fogon csíszolt váll és a korona széle között.

Teljesen leplezett fémkerámia
Abban különbözik az előző részlegesen leplezett fémkerámia koronától, hogy a fémváz egész külső felszíne kerámia leplezést kap, ezáltal a páciens szájnyitásakor egyáltalán nem latszódik a fémváz.
Esztétikai hatása alulmarad a préskerámia koronával szemben, mivel a kerámia alatt levő fémváz nem engedi be a fényt, ezért a szabad ínyszélt nem tudja olyan szépen megvilágítani, ezért a korona széle árnyékban marad,ennek köszönhetően egyes esetekben egy szürkés-kékes sáv jelenik meg a korona szélénél.
Rendelőnkben az összes fémvázas pótlás lézerszinterezéssel készül, amelynek nagy előnye a precíz széli zárás.
Fémmentes e.max prèskerámia korona
Előfordulnak olyan esetek, amikor a fogszövet annyira tönkremegy, hogy esztétikus felépítése csak korona segítségével lehetséges.Elülső fogaknál a legjobb megoldás az ilyen fogak helyreállítására a préskerámiából készült korona, ezeket Jacket koronáknak nevezzük. Esztétikailag ez hasonlít a legjobban az eredeti fogakhoz. Esztétikai hatása messze felülmúlja a fémkerámia korona hasonló tulajdonságait. A fogra vetülő fényt képes átereszteni, ezáltal az ínyszélt megvilágítani úgy, hogy nem jelenik meg a fémkerámia korona esetében érzékelhető szürkés-kékes szegély. Egyetlen hátránya, hogy kiterjedt pótlás készítésére nem alkalmas, ilyen esetben cirkóniumdioxid vázból CNC marógéppel készített hidakat tudunk készíteni, aminek az esztétikai hatása valamelyest alulmarad a préskerámiához képest, de a fémkerámiát ez is lekörözi.
Cirkónium korona
Egyre elterjedtebbek a ‘’cirkon’’, azaz cirkónium-dioxidból készült koronák. A cirkónium a fémek csoportjába tartozik egy roppant kemény anyag. A cirkónium-oxid egyfajta kerámia, de a hagyományos porcelántól eltérő tulajdonságokkal rendelkezik. Megőrizte a cirkónium keménységét, de a fémektől eltérő fehér színe lehetővé tette az esztétikus pótlások előállítását. A cirkónium-oxid csak újfajta eljárással munkálható meg a CAD/CAM (Computer Aided Design/ Computer Aided Manufacturing) technológia segítségével, mely sokkal pontosabb munkák elkészítését teszi lehetővé ugyanis a tervezés és a kivitelezés is számítógép segítségével történik.

Előnyei:
- magas fényáteresztő képességének köszönhetően kiváló esztétikai eredményt és természetes hatást eredményez
- mivel teljesen fémmentem, nem allergizál
- Kíméli a fogínyt, nincsenek sötét ínyszélek, jól tisztítható
- A hideget és meleget kevésbé vezeti tovább, mint a fém tartalmú fogpótlások
- Jól színezhető
- Extrém szilárdságú
- Hosszú élettartamú
Préskerámia héjak, betétek
A héjak az elülső fogak szuvasodása, elszíneződése, sérülése miatt, esztétikai korrekció céljából készülnek. Ilyenkor a fogak elülső látható felszínét nagyon vékony rétegben eltávolítjuk és a lenyomat alapján a technikus kerámiából megmintázza a páciens igényeinek megfelelően.
A betét egyfajta tömés, amely a hiányzó fogszövetet pótolja. Fogtechnikai laboratóriumban készül el, személyre szabva, így garantált annak precíz illeszkedése az előkészített fogban. Az inlay és az onlay betétek között az a különbség, hogy az inlay esetében csak a fogüreget tölti ki, míg az onlay betétre akkor kerül sor, ha a fog károsodása érinti a fog felszínét is és már túl nagy ahoz, hogy egy inlay elég legyen.
Milyen esetben lehet Önnek betétekre szüksége?
- ha a fogszuvasodás kiterjedt a fog két vagy több felszínére
- ha a fog formailiag és rágófunkcióra nem megfelelő
- régi nagy kiterjedésű amalgámtömések helyettesítésekor
- lekopott vagy letört csücskök esetén
- gyökérkezelt fogak fedőtöméseként
- harapási magasság helyreállításakor
Milyen előnyei vannak?
- jobb széli záródást bíztosítanak, mint a kompozit tömések
- jobban visszaadja a fog anatómiai formáját
- tökéletes kontaktpontot bíztosít a szomszédos fogakkal
- rágóstabilitása kimagasló
- nem szükséges hozzá lecsíszolni a fogakat
Primér és szekundér korona teleszkópos protézis elhorgonyzására
Előfordul, hogy egy állcsontban csak 2-3 fog marad amire már nem lehet rögzített pótlást készíteni. Ilyen esetekben a meglévő fogakra lecsíszolásuk után egy primér lézerszinterezéssel készült fém korona cementeződik, ami a protézisben levő szekundér koronával együtt a kivehető lemezes fogpótlás stabilizálását fogja szolgálni.
Ideiglenes korona
Az ideigleges koronát a rendelőben készítjük egy bizonyos fajta önkötő akrilátból.
Addig látjuk el a pácienst az ideiglenes koronával, híddal, amíg a végleges pótlás elkészítéséhez a fog körüli lágyrészek teljesen gyulladásmentesek nem lesznek, a szövetek stabilizációja be nem következett.
Adott estben ez akár 2 hónap is lehet, de ha ezt az időt nem várjuk ki, akkor röviddel a végleges fogmű felragasztása után annak precíz illeszkedésétől függetlenül az ínyszél visszahúzódik, a korona széle szabaddá válik és ez fentmaradó esztétikai problémát okoz.
Miért szükséges?:
- védi a preparált fogcsonkot a mechanikai hatásoktól (rágás, hideg-, meleg inger), a még élő fogak nagyon érzékennyé válnak különböző ingerekkel szemben
- biztosítja az esztétikát, a páciens nem távozik fogatlanul a rendelőből
- fenttartja a rágófunkciót
- helyfenttartóként szolgál, megakadályozza a szomszédos fogak bedölését
- hasznos a csiszolás vagy foghúzás utáni ínyviszonyok fenttartásában